Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

O historii można opowiadać wszędzie

O historii można opowiadać wszędzie

Nadleśnictwo Augustów czynnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.

W niedzielę 7 lipca 2019 r. nadleśnictwo miało przyjemność brać udział w XI Regionalnej Wystawie Koni rasy Polski Koń Zimnokrwisty i Arden Polski, która odbyła się w Sztabinie. W przeszłych czasach, konie zimnokrwiste były powszechnie użytkowane jako zwierzęta pociągowe w leśnictwie i rolnictwie. Obecnie  wykorzystywane są m.in. zaprzęgowo w agroturystyce, hipoterapii i rekreacji. 

Karol Chodkiewicz, zajmujący się edukacją przyrodniczo-leśną w naszym nadleśnictwie, rozszerzając temat Wystawy, opowiedział o polskiej tradycji hodowli gorącokrwistych koni wierzchowych, jako nieodłącznym elemencie naszej historii i tożsamości narodowej. Husaria czy ułani to formacje wojskowe, które głęboko wryły się w świadomość Polaków, tworząc obraz odważnego i niepoddającego się wojownika, stającego w obronie wolności.

W dalszej części zaprezentował pokaz sprawności ułańskiej w posługiwaniu się szablą i lancą.

Osoby, które jeżdżą konno wiedzą jak przyjemnie jest wybrać się na terenową przejażdżkę po lesie, czy łąkach. Młodsi uczestnicy Wystawy Sztabińskiej mieli okazję poczuć przedsmak prawdziwej jazdy konnej uczestnicząc w grach i zabawach zorganizowanych przez K. Chodkiewicza.