Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Nocny Bieg Powstańca

Nocny Bieg Powstańca

W dniu 27 stycznia na terenie Nadleśnictw Augustów i Płaska z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbył się „Nocny Bieg Powstańca”, którego organizatorem było Nadleśnictwo Augustów wspólnie ze Stowarzyszeniem Woda-Las.

Uczestnicy  po odprawie technicznej w biurze zawodów zostali przewiezieni autokarami na linię startu w pobliżu rezerwatu przyrody „Kozi Rynek” na terenie Nadleśnictwa Augustów. Jest to rezerwat leśny, mający na celu ochronę  naturalnych drzewostanów grądowych i łęgowych puszczy. Uroczysko Kozi Rynek to miejsce bitwy i stacjonowania oddziału „Wawra” podczas Powstania Styczniowego.

Pierwsi zawodnicy wystartowali o godzinie 16. Biegacze mieli do pokonania leśną trasę o długości około 16,5 km. Rekonstruktorzy zadbali o zapewnieni dawnego klimatu dzięki temu, że w kostiumach z tamtego okresu konno przemierzali Puszczę. Całą trasę oświetlały płonące pochodnie i ogniska. Biegnąc nocą przez tak zaiscenowany las uczestnicy mogli poczuć i wyobrazić sobie, jak trudny i ciężki był los powstańca walczącego o wolność swojego narodu. Meta znajdowała się na Stadionie Orlik Płaska, gdzie po ukończeniu zawodów odbyło się uroczyste wręczenie medali. Pomimo tak ekstremalnych warunków- noc, las, oblodzona droga i trasa licząca sobie około 17 km, zawodnicy byli bardzo zadowoleni. Na ich twarzach gościł tylko uśmiech i satysfakcja.

W biegu wzięło udział 69 uczestników. Najszybszy okazał się Tadeusz Walendykiewicz, który przybiegł na metę z czasem nieco ponad godzinę (1,05,23). Drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno Danielowi Bochenko oraz Łukaszowi Zubkiewiczowi.