Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

MŁODE OSTOJI

MŁODE OSTOJI

W Puszczy Augustowskiej pojawił się nowy mieszkaniec.

W ostatnim czasie udało się naszemu opiekunowi żubrów podejść je na tyle blisko by móc zaobserwować, że stado powiększyło się. Pojawił się cielak, który prawdopodobnie jest młodym najstarszej krowy, sześcioletniej żubrzycy potocznie nazywanej przez nas Ostoją. 

Nadleśnictwo Augustów wiosną tego roku wypuściło do Puszczy Augustowskiej 7 sztuk- 5 krów i 2 byki. Wszystkie żubry pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki. Dodatkowo na terenie  Puszczy Augustowskiej od kilku lat żyją też dwa dorosłe byki.  Słynny już byk imieniem Wiktor niedawno dołączył do nowo utworzonego stada. Kto wie może dzięki temu w przyszłym roku nasze stado znowu się powiększy o kolejne młode.

Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie umieścić zdjęć naszego małego mieszkańca ponieważ ze względu na panujące w tej chwili warunki w lesie, żubry kryją się w trudno dostępnych miejscach by móc schować się przed męczącymi je insektami i wykoanie zdjęc jest bardzo utrudnione. Dodatkowo chcemy uniknąć niepokojenia stada.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej jest jednym z elementów programu „Kompleksowa projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe". Koszt projektu wynosi 40 milionów złotych. Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt i zwiększyć zasięg występowania żubrów w Polsce.

 

 

Zdjęcia: Adam Kolator, Marek Wegrzynowicz