Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Maraton przez Puszczę Augustowską

Maraton przez Puszczę Augustowską

W Augustowie Maratony Kresowe startowały już po raz piąty. Podobnie jak w poprzednich latach zawodnicy rywalizowali w pięknej Puszczy Augustowskiej. Tradycyjnie wybrano tereny Nadleśnictwa Augustów, na obszarze pomiędzy jeziorami Sajno, Studzienicznym i słynnym Kanałem Augustowskim.

Trasa augustowskiego maratonu jest dość szczególna. Nie ma na niej wprawdzie wielu podjazdów, ale jej autor Jacek Siemiaszko, potrafił ją wyznaczyć w taki sposób, że maraton wcale do łatwych nie należy. Niektóre fragmenty trasy zostały poprowadzone leśnymi ścieżkami, które wcześniej przemierzały jedynie dzikie zwierzęta. Ciekawym urozmaiceniem był także przejazd przez podmokłe torfowisko. Deszczowa pogoda podniosła dodatkowo poziom trudności. Na szczęście w czasie samego wyścigu były to tylko przelotne opady.

Augustów jest bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych miast regionu. Jednak tym razem start i meta znajdowały się poza centrum miasta -  nad jeziorem Sajno. Pod majestatycznymi sosnami można było znaleźć idealne miejsce na letni wypoczynek, ale także relaks po wyczerpującym wyścigu.

 Litewska dynastia na Maratonach Kresowych ma się doskonale. W Augustowie, które założył ostatni król z Jagiellonów, zawodnicy z Kowna zajęli na królewskim dystansie Maraton całe podium. Dwa pierwsze miejsca zdobyli stali bywalcy Kresowych Domas Manikas i Sarunas Pacevicius, który był ubiegłorocznym zwycięzcą klasyfikacji generalnej cyklu. Na najniższym stopniu stanął Donatas Šertvytis.

 Wśród kobiet na najdłuższym dystansie zwyciężyła Izabela Kłosowska, która dzień wcześniej była druga na drugim końcu Polski w Złotym Stoku. W Półmaratonie najszybsi byli etatowi zwycięzcy Magdalena Gołębiewska i Białorusin Wiktar. Na dystansie Mini wygrali reprezentantka Białorusi Hanna Bzravik i Piotr Chojnowski . Mimo kapryśnej aury w wyścigu wzięło udział ponad czterystu zawodników.

Pełne wyniki na stronie www.maratonykresowe.pl.