Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

ŁOWCY MIODU

ŁOWCY MIODU

„Łowcy miodu" są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół. Film zrealizowano przy znaczącym wsparciu Lasów Państwowych.

Dokument Krystiana Matyska pełni również ważną funkcję edukacyjną i interwencyjną: analizuje niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich.

„Łowcy miodu" to film z życia pszczół i ludzi. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „wydzianej" w pniu wiekowego drzewa. Wędruje po polach, dzikich lasach, górach i ... wielkich miastach Europy i Azji.

Razem z aktorką Magdaleną Popławską twórcy filmu przemierzają Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? Łowcy miodu piszą wspólną historię człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich. 

Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi, oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał.

Kamera Krystiana Matyska przenika do wnętrz uli, ukazując fascynujący obraz żywych, doskonale zorganizowanych i silnie zhierarchizowanych pszczelich społeczności. Łowcy miodu przykuwają uwagę wysmakowaną formą audiowizualną. Szczególnie zachwyca organiczna jakość obrazu, precyzyjnie skomponowane kadry ukazujące tajemnice życia pszczół uchwycone specjalistyczną kamerą Phantom, która kręci nawet 500 tys. klatek na sekundę. Pozwala to ukazać pracę tych pożytecznych owadów z nieznaną polskiemu kinu szczegółowością. Dokument przedstawia nietuzinkowych bohaterów podejmujących walkę w obronie małych stworzeń, których zagłada może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Aktywiści działający na rzecz pszczół reprezentują cały przekrój społeczeństwa. Poznamy między innymi: Kamila Baja pracownika korporacji hodującego pszczoły na dachach modnej warszawskiej galerii handlowej, Adama Kolatora leśniczego bartnika z Nadleśnictwa Augustów, czy profesor Marię Gembalę, która opowie na czym polega proces inseminacji oraz w jaki sposób pszczoły wybierają królową.

Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być właśnie pszczelarstwo miejskie oraz przywracanie tradycji bartnictwa – hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tradycyjni bartnicy i pszczelarze umieją się porozumieć pomimo bariery języków, epok i kultur – bo pilnie śledzą mądrość pszczół i umieją się od nich uczyć.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Nadleśnictwa: Augustów, Browsk, Maskulińskie i Supraśl są oficjalnymi partnerami filmu Łowcy miodu.

Wykaz kin, w których można obejrzeć Łowców miodu dostępny jest pod adresem: https://www.facebook.com/mayflyPL

Zwiastun filmu do obejrzenia na stronie internetowej www.arkanastudio.pl

Podczas pokazów premierowych w Warszawie i Suwałkach, Nadleśnictwo Augustów, w wyjątkowo silnym składzie osobowym, przygotowało stoiska edukacyjne popularyzujące wiedzę o bartnictwie. Rozdawano między innymi przewodniki po nowo otwartych ścieżkach edukacyjnych, a także foldery, kolorowanki i liczne wersje pocztówek – wszystko z myślą o rozwoju bartnictwa. Stoiska uatrakcyjniały tradycyjne narzędzia bartnicze, pokazowa kłoda bartna oraz wystawa fotograficzna.

 

Tekst: Arkana Studio Filmowe

Zdjęcia: Roman Rogoziński