Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Las i my

Las i my

W minioną końcówkę tygodnia (8 i 9 października) po raz kolejny zorganizowano Targi Leśne "Las i My".

Najbardziej zauważalni byli leśnicy z Nadleśnictwa Rudka, będącego gospodarzem miejsca. Przygotowali wyjątkowo bogatą i ciekawą ofertę edukacyjną, skierowaną zarówno do dzieci jak i osób dorosłych. W targach, będących wspólną inicjatywą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, udział wzięły też inne nadleśnictwa, głównie z Leśnych Kompleksów Promocyjnych Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej. Tej ostatniej poświęcono konferencję naukową pod tytułem: „Puszcza Białowieska – prawda i mity".  Najmłodszą i chyba najweselszą grupę wystawców, stanowili uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Stoiska przygotowały również firmy produkujące maszyny i sprzęt leśny, białostockie biuro urządzania, placówki naukowe oraz inne instytucje związane z leśnictwem i drzewnictwem.

Nadleśnictwo Augustów zaprezentowało temat barciowy. Podstawą było kilkanaście dużych plansz ilustrujących historię bartnictwa, budowę barci i narzędzi bartnych oraz fotografie ilustrujące efekty dotychczasowych prac w Puszczy Augustowskiej.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się leziwo i pokazowa kłoda bartna, która jednocześnie była pretekstem do wielu dyskusji z pszczelarzami zaangażowanymi amatorami bartnictwa. Dzięki temu znacznie łatwiej było przekazać w dobre ręce przygotowane książki i poradniki. Odwiedzający bartnicze stoisko otrzymywali pocztówki, foldery oraz gry i kolorowanki dla dzieci. Po sąsiedzku ustawiono stoisko oferujące miody, wosk, kit i inne produkty pszczele, pochodzące również z terenów Puszczy Augustowskiej.

Udział w targach umożliwił nawiązanie nowych kontaktów, z których część prawdopodobnie zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami.