Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

12 lipca 2017 r. w Augustowie, zorganizowane zostały Dni Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w centrum Augustowa, zameldowali się Ci, którzy usłyszeć chcieli o sowieckiej zbrodni sprzed 72. lat; zbrodni wciąż bolesnej, bo niewyjaśnionej.

W centrum przestrzeni miejskiej Augustowa, na Rynku Zygmunta Augusta, w godzinach popołudniowych rozpoczął się happening pod hasłem Przywróćmy Im imiona i twarze . Istotą happeningu było przywołanie z imienia i nazwiska wszystkich znanych nam dziś ofiar obławy, by masowej zbrodni nadać indywidualną twarz ofiar. Każdy z uczestniczących w wydarzeniu mógł wziąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem ofiary obławy, odczytać je na głos i zamocować na specjalnie przygotowanej „ścianie pamięci". Plakietki z nazwiskami ofiar w kolorze białym i czerwonym utworzyły barwy narodowe.

Wyczytywaniu imion i nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej towarzyszyła muzyka w wykonaniu 50. wiolonczelistów – uczestników V Warsztatów Wiolonczelowych, pochodzących z różnych miejsc w Polsce. Ich koncert w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej po zakończeniu publicznego odczytywania nazwisk ofiar był ucztą muzyczną. Zagrany na zakończenie polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz" wywołał wśród publiczności prawdziwą owację.

Organizatorzy Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej to: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Nadleśnictwo Augustów.