Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Dni Przyjaciół Lasu

Dni Przyjaciół Lasu

Nadleśnictwo Augustów wsparło kolejną akcję promującą ochronę lasów. Tym razem konkurs „Chrońmy las – nie śmieć w lecie".

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rutkach im. Obrońców Westerplatte od wielu tygodni przygotowywali się do uroczystych obchodów Dni Przyjaciół Lasu. We wszystkich klasach , łącznie z oddziałem przedszkolnym, tworzono prace plastyczne, których tematem była ochrona lasu. Klasy IV–VI w formie komiksu przedstawiały hasło „Nie śmieć w lesie!". Efekty ich twórczości można było podziwiać w dniu ogłoszenia wyników konkursu. Ilość i uroda prezentowanych prac świadczyły o wielkości niecodziennego zaangażowania. Zwycięzcy otrzymali piękne książki o tematyce przyrodniczej, ufundowane przez Nadleśnictwo. 

Dzieci chętnie słuchały opowieści przybyłego do szkoły leśnika. Opowiadał o przyrodzie i o tym, jak należy o nią dbać. Prawdziwy entuzjazm wzbudziła możliwość zadawania pytań. „Czym zajmuje się gajowy?", „Co jedzą biedronki?", „Co zrobić, jeśli w lesie spotkamy dzika?". Wspólną zabawę zamknął konkurs w najszybszym dmuchaniu baloników, wspólne zdjęcia z uczniami oraz rozdanie prezentów. Każda klasa otrzymała między innymi grę planszową przygotowaną przez Nadleśnictwo Augustów „Bartnicy w lesie". Szkolny księgozbiór wzbogacił się zaś o wydaną również przez Nadleśnictwo Augustów książkę pt. „PRO PATRIA - Miejsca Pamięci w Puszczy Augustowskiej".

Każda klasa posadziła samodzielnie posadziła własne, małe świerki. Dzięki dokładnemu pomierzeniu, możliwe będzie śledzenie ich przyrostu. Na zakończenie podsumowano akcję zbierania makulatury. Warto też dodać, że dla uczczenia Dni Lasu niemal wszyscy uczestnicy spotkania ubrani byli w różnych odcieniach zieleni…

Rozmach przedsięwzięcia, zróżnicowanie inicjatyw i pomysłowość  ich wykonania, a przede wszystkim zaangażowanie uczniów i nauczycieli po raz kolejny dowodzą, że szkoły niewielkie i oddalone od centrów kultury, mogą być doskonałym wzorem. Również dla rozbudowanych placówek oświatowych dużych miast.

 

Fotografie: Marek Jabłoński - SP w Rutkach