Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Czas kleszcza

Czas kleszcza

           W skutek krótkiej i łagodnej zimy i coraz wyższych temperatur powietrza, kleszcze rozpoczęły swoją aktywność. Występują one nie tylko w lasach, ale też w parkach, na łąkach, w ogrodach. Błędne jest przekonanie, że pajęczaki te atakują z wysokich drzew, bo im wyżej się znajdują, tym mają trudniejszy dostęp do potencjalnej ofiary.

          Powyższe zdjęcia zostały wykonane przez Pana Adama Sieńko, Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów. Podczas wyjazdu służbowego do jednego z leśnictw, po krótkim pobycie  na nogawkach spodni osadziło się kilkanaście sztuk tego pajęczaka. W naszym kraju ok. 20% tych pajęczaków jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferii, a każdego roku zaraża się nią ponad 3 500 osób. Oprócz tego pasożyt ten roznosi wiele innych ciężkich chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

W naszym kraju ok. 20% tych pajęczaków jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferii, a każdego roku zaraża się nią ponad 3 500 osób. Oprócz tego pasożyt ten roznosi wiele innych ciężkich chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

          Największą aktywność kleszcze wykazują od kwietnia do czerwca oraz od września do października. Kleszcze przyciąga jasny kolor, ciepło, ruch powietrza. Podstawowymi sposobami ochrony przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami są:

  • odpowiedni ubiór (wysokie buty, długie spodnie (z nogawkami włożonymi do butów), bluza z długim rękawem, okrycie głowy),
  • unikanie siadania, leżenia na trawie i pod krzewami,
  • stosowanie długo działających preparatów odstraszających kleszcze na skórę i ubranie,
  • staranne oglądanie ubrania po wyjściu z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze,
  • dokładne przeglądanie powierzchni ciała oraz wczesne i ostrożne usuwanie kleszcza ze skóry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Adam Sieńko