Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Budki i kosze lęgowe

Budki i kosze lęgowe

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów.

Nadleśnictwo Augustów od kilku lat rozwiesza na swoim terenie budki i kosze lęgowe dla gągołów i nurogęsi oraz krzyżówek. Budki rozwieszane są w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu aby kaczęta mogły szybko znaleźć się na wodzie, gdzie są bezpieczne. Kosze stawiane są na kołkach wbitych w dno, zabezpieczonych plastikową rurą, która uniemożliwia drapieżnikom dostanie się do gniazd.

Dzięki tym działaniom, znacznie zwiększyła się udatność lęgów, ponieważ kaczki nie muszą zakładać gniazd daleko od wody. W pierwszym roku po rozwieszeniu budek zaledwie 10 % było zajęte a po trzech latach ponad połowa. Nadleśnictwo Augustów w tym roku planuje rozstawienie kolejnych 40 koszy i 40 budek dla gągołów i innych kaczek.

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów. Niestety matka nieświadomie zamiast na otwartą wodę wyprowadziła je do remontowanej śluzy skąd ptaki nie mogły się wydostać. Szczęśliwie zauważył je wieczorem jeden z robotników i poinformował o tym miejscowego leśniczego, który zorganizował akcję odłowienia i wypuszczenia kaczek na wolność. Nie udało się odłowić tego samego dnia wszystkich maluchów, ponieważ było już ciemno, pisklęta nurkując w zmąconej wodzie były zupełnie niewidoczne. Dlatego też spuszczona została na wodę mała tratwa z desek, aby pisklęta mogły na niej spędzić noc ogrzewane przez matkę. Rano odłowiliśmy wszystkie pisklęta i wypuściliśmy bezpiecznie na wolność.