Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Augustowskie Dni Lasu

Augustowskie Dni Lasu

          12 kwietnia 2017 r. na terenie leśnictwa Lipowiec przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów odbyła się jednodniowa impreza pod hasłem „Sadzimy 1000 drzew na minutę". Hasło to wynika z tego, że Lasy Państwowe każdego roku sadzą 0,5 mld drzew w całej Polsce, co oznacza, że co minutę sadzonych jest 1000 drzew.

          Impreza została zorganizowana w ramach Augustowskich Dni Lasu, których celem jest podkreślenie istotnej roli lasów w aspekcie społecznym, gdyż użytkowanie lasu jest jedną z najstarszych form działalności człowieka. Sprowadza się ono do zaspokojenia potrzeb, zarówno materialnych, jak i duchowych. Las posiada niespożyte wartości dla kultury duchowej, fizycznej i materialnej. Podczas tego spotkania społeczeństwo poznaje i uczy się chronić swoje lasy.

          Nadleśniczy Wojciech Szostak wspólnie z burmistrzem miasta Augustów Wojciechem Walulikiem, delegacją Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie,  posadzili jednoroczne sadzonki sosny. Po krótkim instruktarzu leśników uczestnicy ochoczo wzięli się do pracy. Dodatkowo najmłodsi uczniowie na prośbę nadleśniczego namalowały plakaty  pod hasłem ,,1000 drzew na minutę". Na pamiątkę, każda z instytucji oznaczyła podpisanymi tablicami swoje świeżo posadzone drzewka i każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.  Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przy ognisku.  

W tym roku Nadleśnictwo Augustów na łącznej powierzchni 227,08 ha posadzi 1 282 000 sztuk drzewek w tym:

sosny – 760 000 szt.

świerka- 131 000 szt.

olszy czarnej – 173 000 szt.

brzozy – 50 000 szt.

dębu – 86 000 szt.

lipy - 27 000 szt.

biocenotyczne typu: jabłoń, śliwa- 55 000 szt.

 

 

 

 

Zdjęcia: Justyna Sawicka, Roman Rogoziński