Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Augustów Biegnie Wilczym Tropem

Augustów Biegnie Wilczym Tropem

Nadleśnictwo Augustów po raz kolejny miało zaszczyt współorganizować „Bieg Wilczym Tropem”

     Wykazać się dobrą kondycją, zwłaszcza na przełomie niby zimy i pierwiośnia, kiedy warunki pogodowe bardziej odstraszają niż zachęcają do wyjścia z domu, nie jest łatwo. Tym większe uznanie dla ponad 200 osób, które stawiły się na starcie obu dystansów augustowskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Towarzyszyło im przynajmniej trzykroć tylu kibiców i osób chcących zamanifestować swoją obecnością szacunek dla naszej historii i przywiązanie do patriotycznych tradycji .

     Połączenie edukacji historyczno-patriotycznej z rekreacją ruchową to jedna ze specjalności Nadleśnictwa Augustów. Realizujemy tę ideę przede wszystkim na siedemdziesięciokilometrowym Szlaku Orła Białego, jak i na licznych imprezach okolicznościowych. Nie mogło nas zatem zabraknąć pośród współorganizatorów VIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Augustów Biegnie Wilczym Tropem – 1 marca nad Neckiem.

     Stanowisko Nadleśnictwa przybrało tym razem formę partyzanckiego biwaku, a obsługiwane przez partyzantów-rekonstruktorów „Koło fortun”, oprócz tematyki przyrodniczo-leśnej, żądało także wiedzy historycznej, głównie z zakresu walk niepodległościowych w Puszczy Augustowskiej. Również żołnierska sprawność oraz znajomość ceremoniału i folkloru wojskowego były dobrze widziane.      

     Osobną, może nawet dla wielu główną atrakcją była możliwość przyjrzenia się historycznym mundurom i ekwipunkowi, a zwłaszcza wzięcia do rąk polskiego mausera kb wz.98 lub radzieckiej PPSZ -41 .