Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

„Leśne ślady na drodze do Niepodległości”

„Leśne ślady na drodze do Niepodległości”

W dniu 30 stycznia w pobliżu rezerwatu „Kozi Rynek” Nadleśnictwo Augustów zorganizowało żywą lekcję historii Polski.

„Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje jest po prostu nieakceptowana” prof. Michał Klimecki.

Terenowe lekcje, w leśnych uroczyskach, gdzie historia staje się dotykalna, pozwalają uczestnikom „przenieść się w czasie”. Dzięki odkrywaniu i poznawaniu historii własnego regionu, losów lokalnych bohaterów pielęgnujemy historię najbliższej ziemi, własnego „podwórka”. Biorąc udział w tak nietypowych lekcjach historii zdajemy sobie sprawę, iż  Polacy wyszli z powstania styczniowego wewnętrznie wzmocnieni. Pomimo klęski, nie załamał się w nich duch oporu i siła walki. Powstanie styczniowe ogromnie rozszerzyło i umocniło polską świadomość narodową.

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy ponieważ na terenie rezerwatu znajdują się mogiły uczestników powstania styczniowego z 1863 roku. Rozegrała się tutaj bitwa wojsk powstańczych na czele z pułkownikiem Józefem Konstantym Ramotowskim z oddziałami wojska rosyjskiego.  

Uczestnikami zajęć byli uczniowie Szkół Podstawowych ze Sztabina i Lipska. Młodzież miała okazje zdobyć umiejętności władania lancą, uczestniczyć w zajęciach nauki fechtunku szablą, poznać obsługę broni czarnoprochowej czy też wysłuchać opowieści o kawalerii i jeździectwie. Uczestnicy mogli także obejrzeć pokaz broni współczesnej przedstawiany przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego, a także zapoznać się z ubiorem powstańców, dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. Owi powstańcy  przybyli do nas w ramach organizacji I Zimowego Rajdu Konnego Szlakiem Powstań Narodowych  w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jest to projekt, gdzie w trakcie 700 km. marszu w warunkach zimowych organizatorzy chcą odwiedzić miejsca związane z bitwami Konfederacji Barskiej, Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.

Po zajęciach wszyscy za pocztem sztandarowym udali się na Mogiłę Powstańców by tam zapalić znicze i oddać hołd poległym. Nadleśniczy Wojciech Szostak uroczyście przekazał proporce szkołom z prośbą o kontynuowanie pamięci historycznej.  

Zajęcia o tej samej tematyce odbyły się także 31 stycznia na pierwszej Stacji Szlaku Orła Białego. Wzięła w nich udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Augustowie. Zgromadzeni otrzymali także „ściągi historyczne” z informacjami dotyczącymi powstania na terenie Augustowszczyzny (w załączeniu).

Opisane spotkania zorganizowane zostały w ramach 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Nadleśnictwo Augustów zaplanowało organizację szeregu spotkań pod wspólnym hasłem "Leśne ślady na drodzę do Niepodległości". Podczas tych s[potkań pragniemy zwrócić uwagę na rolę lasu i leśników z terenu Puszczy Augustwoksiej w takich wydarzeniach jak: Powstanie Styczniowe, czy działalność Armii Krajowej.